Köpek Kıyafetleri

Köpek Kıyafetleri

Köpek kıyafetleri son yıllarda birbirinden farklı renkleri ve modelleri ile köpek sahiplerinin ve köpekseverlerin vazgeçilmezlerinden biri hâline gelmiştir. Günümüzde köpekler de en az biz insanlar kadar kıyafete ihtiyaç duyabilmektedir. Henüz tıraş olmuş ve soğuk havalarda da dışarı çıkmaktan vazgeçmeyen köpekler için köpek kıyafetleri satın almak oldukça önemlidir. Köpek için kıyafet seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de kumaşın kalitesidir. Kışlık köpek kıyafetleri tercih ederken köpeğin yağmurdan, kardan ve soğuk rüzgardan korunması gerekir. Polar köpek kıyafetleri tercih etmek köpeğin kışın soğuk havalardan kendini korumasına yardımcı olur. Yazlık köpek kıyafetlerinde ise daha ince kumaşlar tercih edilmeli ve köpeğin sıcaklamadığından emin olunmalıdır.

Köpek Kıyafetlerinde Beden Ölçüleri

Köpek kıyafetlerinde beden ölçüsünün doğru olması oldukça önemlidir. Giysinin gereğinden küçük beden alınması köpeğin rahatça hareket etmesini engellerken gereğinden büyük kıyafetler de fazla bol olduğundan köpekler kolayca üzerlerinden çıkarıp atabilirler. Bedeninden daha büyük kıyafet giyen bir köpek koşarken veya oyun oynarken kıyafetine takılıp düşebilir. Doğru beden seçimi yapılırken köpeğin ırkına dikkat edilmelidir. Daha sonra köpeğin yaşına, boyuna ve kilosuna bakılmalıdır. Yalnızca köpeğin kilosuna bakılarak beden ölçüsü tahmini yapmak yanlıştır. Küçük köpek kıyafetleri Small (S) ve daha küçük bedenlerde olurken, büyük köpek kıyafetleri Large (L) ve daha büyük beden ölçülerindedir. Bu durumda köpeğin yalnızca zayıf olması sebebiyle Small (S) beden kıyafet alınması yanlış olacaktır. Köpek giysilerinde beden ölçüleri XXSmall’dan başlayarak 4XLarge’a kadar çıkar. XXSmall küçük ırk köpekler için kullanılırken 4XLarge büyük ırk köpekler için kullanılır.

Köpek giysilerinde beden ölçülerinin anlamları ise şunlardır:

XXSmal (XXS): 15-17 cm (gövde uzunluğu), 23-25 cm (göğüs), 13-15 cm (boyun)

XSmall (XS): 19-21 cm (gövde uzunluğu), 27-29 cm (göğüs), 17-19 cm (boyun)

Small (S): 23-25 cm (gövde uzunluğu), 31-33 cm (göğüs), 21-23 cm (boyun)

Medium (M): 27-29 cm (gövde uzunluğu), 35-37 cm (göğüs), 25-27 cm (boyun)

Large (L): 31-33 cm (gövde uzunluğu), 43-45 cm (göğüs), 28-30 cm (boyun)

XLarge (XL): 35-37 cm (gövde uzunluğu), 47-49 cm (göğüs), 31-33 cm (boyun)

XXLarge (XXL): 39-41 cm (gövde uzunluğu), 51-53 cm (göğüs), 34-36 cm (boyun)

Kıyafet Seçiminde Tüy Yapısının Önemi

Köpekler için kıyafet tercih ederken köpeğin önce cinsini, daha sonra tüy yapısını ve özelliklerini öğrenmek gerekir. Örneğin soğuk iklim köpekleri daha kalın ve kışa hazırlıklı tüy yapısına sahip olurken sıcak iklim köpeklerinin tüy yapısı daha ince ve sıcaktan korunmaya yöneliktir. Örneğin, Sibirya kurtları soğuk iklimlerde yaşamaya alışkın canlılar olduklarından kışın kıyafet giymeye daha az ihtiyaç duyarlar. Malta köpekleri ise ince tüy yapıları sebebiyle kışın kendilerini soğuktan koruyamazlar ve bazı zamanlar evin içinde dahi kıyafet giyme ihtiyacı hissederler. Köpeğinizi soğuk havadan koruyacak en şık köpek kıyafetleri Trendyol'da sizleri bekliyor.

Soğuk İklim Köpeklerinde Kıyafet Seçimi

Soğuk iklim köpekleri tüylerini soğuktan ve rüzgardan koruyacak şekilde geliştirmiştir. Bu sebeple kışın havalar çok soğuk olmadığı sürece tüyleri onları koruyacaktır. Bazı mevsimlerde yağışlar giderek artar ve bu havalarda köpeği yürüyüşe çıkarmak zorlaşabilir. Yağışa maruz kalan ve tüyleri zamanında kurumayan köpekler hastalanabilirler. Bu sebeple yağışlı havalara karşı mutlaka bir tane yağmurluk almak gerekir. Köpek kıyafetleri yağmurluk çeşitleri de oldukça fazladır. Yağmurluğun beden ölçüsünün köpeğin beden ölçüsüne uygun olması, aynı zamanda hareketlerini engellememesi gerekir. Yürüyüşe köpeğin tuvaletini yapması için çıkılıyorsa kıyafetin alt bölgesinde tuvaletlerini sıkıntısız yapabilmelerini sağlayacak bir boşluk bulunmalıdır. Karın alt bölgesinde yeterli boşluk olmadığında köpekler tuvaletlerini kıyafetin üzerine sıçratabilirler. Bu durumun fark edilmemesi ve idrarın devamlı köpeğe temas etmesi durumunda çeşitli hastalıklar meydana gelebilir.

Yaz aylarında birçok köpek sahibi köpeğinin tüylerini kısaltmayı veya tamamen tıraş ettirmeyi tercih eder. Tüylerinin aniden tıraş edilmesi özellikle kalın kürklü köpeklerde travmatik olabilir. Köpeklerin travma yaşamaması için tüylerin kazıtıldığı dönemlerde mutlaka kıyafet kullanılmalıdır. Yazın onları bunaltmayacak ince kumaşlı kıyafetler tercih etmek gerekir. Kalitesiz, deriye hava aldırmayan kumaşlar kıyafetten rahatsızlık duymalarına sebep olacaktır. Pamuklu köpek kıyafetlerinin tercih edilmesi köpeğinizin kıyafet içinde daha mutlu hissetmesini sağlar.

Sıcak İklim Köpeklerinde Kıyafet Seçimi

Sıcak iklim köpekleri kışın kendilerini soğuk havalara karşı koruyamazlar. Bu sebeple mutlaka kışlık köpek kıyafetleri bulunmalıdır. Köpek kıyafeti seçiminde yaşanılan bölgenin iklimi de oldukça önemlidir. Sıcak şehirler için fazla kalın köpek kıyafetlerine gerek olmasa da kışı çetin geçen şehirlerde köpeğin de soğuktan yeterince korunduğuna emin olunmalıdır. Köpek kıyafetleri örgü modelleri farklı tasarımlarda olabilmektedir. Örgü köpek kıyafetleri, polar köpek kıyafetleri, köpek kıyafetleri, mont ve ceketleri kış için oldukça gerekli kıyafetlerdendir.

Örgü köpek kıyafetlerinde bazen yün kullanılmaktadır. Yünden yapılmış bir kıyafet kullanmak köpeğin kaşınmasına ve devamlı rahatsızlık duymasına sebep olabileceğinden önerilmez. Aynı zamanda hassas deriye sahip köpeklerde alerjiye sebep olabilmektedir.

Örgü köpek kıyafetlerinde bazen yün kullanılmaktadır. Yünden yapılmış bir kıyafet kullanmak köpeğin kaşınmasına ve devamlı rahatsızlık duymasına sebep olabileceğinden önerilmez. Aynı zamanda hassas deriye sahip köpeklerde alerjiye sebep olabilmektedir.

Sıcak iklim köpekleri ilkbahar aylarında kıyafete yeterince gerek duymasalar da yazın güneş yanıklarına karşı korunmaları gerekir.

Tüysüz Köpeklerde Kıyafet Seçimi

Tüysüz köpeklerin diğer köpeklere kıyasla neredeyse her dönem kıyafet giymesi gerekir. Vücutları dışarıdan gelecek tehlikelere karşı daha savunmasız olacağından köpekler için özel üretilen kıyafetlerle bu durumun önüne geçilmelidir.

Kış mevsiminde tüysüz köpekler evde dahi üşüyebilirler. Bunun için evde kullanmaya uygun yelekler, örgü kıyafetler ve tişörtler tercih edilmesi köpeğin daha konforlu hissetmesini sağlayacaktır.

Sıcak yaz aylarında tüysüz köpeklerin cildi güneşe karşı çok daha hassaslaşır. Güneşin altında korunmasız bir şekilde dolaşan köpekler hastalanabilirler. Bu sebeple özellikle tüysüz köpeklerin yaz aylarında da kıyafet tercih etmesi gerekir. Fileli köpek kıyafetleri, tişörtleri ve yelekler yazın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Araştırmalar kanıtlamıştır ki tüysüz köpekler de tıpkı insanlar gibi güneşin altında uzun süre kaldıklarında güneş yanığı olabilirler. Güneş yanıklarının iyileşmesi oldukça uzun sürede gerçekleşebilir. Güneş yanıklarının önlenmesi için ince vücudu kaplayan kıyafetlerin giydirilmesi gerekir. Köpeğin dışarıda olduğu süre boyunca tuvaletini yapmak istemesi ihtimaline karşı karın bölgesinde yeterli boşluk bulunması gerekmektedir.

Kışın tüysüz köpeklerin soğuktan son derece iyi korunması gerekir. Tüysüz köpeklerin vücudunun büyük bölümünü kaplayacak şekilde kıyafetler tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Açıkta kalan kısmın yalnızca vücudunun alt karın bölgesi olması tuvaletlerini istedikleri zaman yapmalarına da engel olmayacaktır. Soğuğa karşı hassas köpeğe sahip kişiler kışın köpek giysilerinin yanında köpek ayakkabısı da kullanabilmektedirler. Köpek ayakkabıları aynı zamanda sıcak yaz aylarında ısınan asfaltın sıcağından korunmalarına da yardımcı olacaktır.

Yavru Köpek Kıyafet Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru köpekler tahmin ettiğimizden hızlı büyürler ve kıyafetleri kısa sürede bedenlerine uymamaya başlar. Kıyafetlerin daha uzun süreli kullanılması içinse kumaş ve beden seçiminin daha dikkatli yapılması gerekir. Yetişkin köpeklere kıyasla daha narin olan bu canlılar için özellikle kış mevsimlerinde kıyafetsiz dışarı çıkmamaları gerekir. Yavru köpekler çok yaramaz olabilir ve kıyafet giydirilmesine izin vermeyebilir. Bu sebeple yavru köpek kıyafetleri seçerken mutlaka kolay giydirilebilir olması gerekir. Aynı zamanda kıyafetlerin üzerinde fermuar, düğme gibi küçük parçaların bulunmaması önerilir. Fermuarlu kıyafetlere köpeklerin tüyleri ve derileri kolayca sıkışabilirken, fermuarı dişlemeleri durumunda fermuarın yutulabilecek boyutta olması tehlike arz etmektedir. Düğmeler de kolayca koparak boğazlarına kaçabileceğinden dolayı önerilmemektedir. Tercih edilecekse çıt çıtlı kıyafetlerin tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır.

Yavru köpekler çoğu zaman tuvaletlerini tutamazlar. Bu sebeple yavru köpekler için kıyafet tercihi yaparken alt karın bölgesini kapamayan kıyafetler tercih edilmelidir. Yavru köpekler özellikle ilk aylarında oldukça hassastır ve kolaylıkla hasta olabilirler. Hasta olmalarını önlemek içinse dondurucu soğuktan ve kavurucu sıcaktan onları korumak gerekir. Bunun için polar köpek kıyafetleri ve kalın kumaşlı köpek kıyafetleri tercih etmek oldukça yararlı olacaktır. Yaz ve bahar dönemlerindeyse esnek yapılı ferah kıyafetler tercih edilmelidir.

Köpekler erişkinlik dönemine kadar hız kesmeden büyümeye devam ederler. Yanlış kıyafet seçimi kıyafetlerin ömrünü azaltır. 2 aylık köpek kıyafetleri, 5 aylık yavru köpeğe dar gelir. Doğru kıyafet seçimini yapmak içinse kıyafetin esnek, genişletilebilir olmasına dikkat edilmelidir. Genişletilebilir ve esnek yapılı köpek kıyafetleri kullanım süresini arttırabilmektedir. Kumaş tercihi yapılırken kumaşın sert olmamasına, vücudu tam kaplamamasına özen gösterilmelidir.

Tüyleri Kurutmayı Kolaylaştıran Köpek Bornozları

Birçok köpek sahibinin şikayet ettiği ve zorlandığı durumlardan biri de köpeğini duştan sonra kurulamak için çok fazla uğraşmasıdır. Klasik saç kurutma makineleri evcil hayvanları korkutabilir veya yanlış kullanıldığında ciltte yanma, sıcak rüzgarın etkisiyle hastalanma gibi sonuçlar doğurabilir. Bu sebeplerden dolayı saç kurutma makinesi ile köpeğin tüylerini kurutmamak gerekir. Köpek bornozları sayesinde köpekler korkmadan, travmatik durumlar yaşamadan duşlarını alabilir ve ardından köpek bornozu yardımıyla kurulanabilirler.

Köpek bornozlarını direkt kullanmak köpeklerin kurumasını zorlaştırabilir. Bu sebeple öncelikle köpek kurutma havlusuyla köpeği kurulamak, ardından bornozu giydirmek gerekir. Bornozlu hâlleriyle hem etrafa sevimlilik saçarken hem de stressiz kurulanmanın tadını çıkarabilirler.

Köpek bornozları satın alırken köpeklerin boyutu göz önünde bulundurulmalıdır. Küçük ırk, orta ırk ve büyük ırk köpeklerin farklı boyutta bornoza ihtiyacı vardır. Gereğinden büyük veya küçük alınmış bornozlar hem köpeğin yeterince iyi kurulanamamasına hem de huzursuzlanarak bornozu giymek istememesine neden olacaktır. Bornoz ve kıyafet seçiminde ırkın önemi olduğu kadar kilo ve boyun da önemi büyüktür.

Fark Edilmeyi Sağlayan Reflektörlü Yelekler

Reflektörlü köpek yelekleri günümüzün en kullanışlı ve gerekli köpek kıyafetlerinden bir tanesidir. Birçok desene sahip olabilen bu kıyafetler, gece yürüyüşlerini çok daha güvenli hâle getirmektedir. Geceleri yürüyüşe çıkmak isteyen köpek sahiplerinin korkulu rüyalarından bir tanesi de motorlu araç veya bisikletlerin köpeği fark edemeyip kaza yapmalarıdır. Hava karardığında yürüyüş yapmak isteyen köpekseverler için kurtarıcı niteliğinde olan bu yeleklerin asıl amacı reflektör sayesinde köpeği karanlıkta daha belirgin kılarak olası kazaları engellemesini sağlamaktır.

Köpeğin tasmasından kurtularak sahibinden uzaklaşması durumunda reflektörlü yelek sayesinde kolayca fark edilebilir ve bu ürün köpeğin kaybolmasını engeller. Tasmasız gezmeyi seven köpekler için oldukça kullanışlı olacaktır.

Reflektörlü yelekler aynı zamanda sisli havalarda kullanılabilir. Görüş mesafesini kısaltan hava koşulları için reflektörlü yelek almak oldukça önemlidir. Kolay fark edilemeyen küçük ve orta ırk köpekler için özellikle tavsiye edilmektedir.

Reflektörlü yelek alırken kumaşın türüne ve özelliklerine dikkat etmek gerekir. Yağışlı havalarda köpeğin ıslanmaması için kumaş su geçirmez olmalıdır. Polyester kumaş reflektörlü yeleklerde kullanılabilen kumaş türlerindendir.

Sevimli Köpek Kostümleri

Son zamanlarda sosyal medyada gittikçe popülerleşen akımlardan biri de köpeklere kostüm giydirmektir. Sosyal medya fenomeni olan köpekler tarafından da sıkça tercih edilen bu kostümler çeşitli renklerde, desenlerde ve tasarımlarda olabilmektedir. Konseptli fotoğraf çekimlerinin vazgeçilmezi köpek kostümleridir. Özel günleriniz için de tercih edebileceğiniz çeşitli kostümler vardır. Örneğin; düğünlerde dişi köpekler için gelinlik kostümü tercih ederken, erkek köpekler için damatlık tercih edilebilir. Bununla beraber çiçekçi kız, nedime gibi köpek kostümleri de bulunmaktadır.

Son moda köpek kostümleri sayesinde kostüm partilerinde köpeğinizle harika bir takım olarak kostüm partilerinin aranan yüzü olabilirsiniz. Tek boynuzlu at kostümü, tavşan kulak kostümü, astronot kostümü, postacı kostümü en sevilen köpek kostümlerinden bazılarıdır.

Köpek kostümü tercih ederken kostümün uzun süreli mi yoksa kısa süreli mi kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Kısa süreli fotoğraf çekimlerinde önemli olan estetik görünümken uzun soluklu partilerde daha rahat kostümler tercih edilmelidir. Kısa süreli kullanılacak köpek kostümleri satın alırken birkaç özelliğe dikkat etmek gerekir.

Kostümün giyileceği ortam ve hava sıcaklığı önemlidir. Sıcak havada kalın kumaşlı kıyafetler giyen köpekler kostümü üzerinden çıkarmak isteyecek ve güzel pozlar veremeyecektir. Keyifli bir fotoğraf çekimi gerçekleştirmek için kostümün kaliteli ve rahat kumaşlardan üretilmiş olması oldukça önemlidir. Kostümün içerisinde rahat hisseden bir köpek daha mutlu ve sevimli pozlar verecektir. Kıyafet giymeye alışık olmayan bir köpeğin kostümü üzerinde tutması oldukça zor olacağından farklı tarzlarda köpek kıyafetleri satın alarak kullanması sağlanmalıdır. Farklı tarzlarda köpek kıyafeti giymeye alışan köpek, kostüm giydiğinde çok daha rahat ve mutlu olacaktır.

Uzun süreli kullanılacak köpek kostümleri satın alırken daha dikkatli olmak gerekir. Yılbaşı partisi gibi gece boyu sürebilecek partilerde köpeklerin ihtiyaçları da düşünülmelidir. Köpeklerin rahatlıkla eğilip kalkabilmesi, yemek yiyebilmesi, su içebilmesi ve tuvaletini yapması gerekir. Gerekirse kostümünü çıkarmadan uyuyup dinlenebileceği rahatlıkta kıyafetler köpeğiniz için en iyi tercihlerden olacaktır. Bazen basit bir tül etek, bazense konseptli tişörtler uzun soluklu partiler için idealdir. Köpek kıyafetlerine, köpek kıyafetleri online satış imkanlarıyla ulaşabilir; köpek kostümleri, montları, yağmurlukları ve daha birçok tasarım ürünü Trendyol’da bulabilir ve sipariş edebilirsiniz.